pro dospívající a jejich rodiny

Slečno/mladá ženo/dívko/dcero..., 

Doma tě všichni štvou, nikdo ti nerozumí, nejradši bys trávila všechen čas zavřená v pokoji a nebo venku s přáteli?

Trápí tě věci, které doma nemůžeš nikomu říct, protože by tě nepochopili?

Zažíváš pocity úzkostí, hůř spíš, hůř jíš, nedaří se ti ve vztazích nebo ve škole? Cítíš se sama?

Maminko/mami/nevlastní mami/ženo..,

Už nevíš, co máš víc dělat pro to, aby tě tvá dcera přestala tolik odmítat? Cítíš tu bariéru mezi vámi a moc tě to bolí?

Ať uděláš cokoliv, je to špatně a nechápeš, kde jsi kdy udělala chybu?

Všímáš si, že se s tvou dcerou něco děje a možná o ní i začínáš mít strach?

Tatínku/tati/nevlastní tati/muži.., 

Pozoruješ, jak se ti ženy kolem tebe hroutí pod rukama a jak rodinná pohoda odplula někam neznámo kam?

Přál by sis jim nějak pomoct, ale absolutně netušíš, jak, protože tomu zkrátka nerozumíš?

Jediné, co si přeješ, je klid a jejich úsměvy, jako v dobách, kdy byla vaše dcera malinká?

Přijďte si pro podporu! Přijďte to změnit!

Proč máte přijít právě ke mně?

Protože se nacházím v kouzelném věku, kdy se velmi lehce dokážu vcítit do prožitku dospívajících a zároveň jsem máma a tak moc dobře chápu, jaké strachy a trápení zažívají rodiče "dětí" v tomhle vývojově totálně brutálním a pro dospělé kolikrát nepochopitelném období.

Nebudu vám tady tvrdit, že jsem v něčem lepší než jiní terapeuti. To nejsem. Jsem taková, jaká jsem. Co to znamená? Že mám mnoho darů a také dost zkušeností, osobních i pracovních, pro tuhle práci. Že mám schopnost plynule "překládat" mezi "rodičovštinou" a "teenagerštinou".


Dospívající slečně nabídnu bezpečí a absolutně nesoudící podporu. Můžeš mi říct cokoliv. A já tě neodsoudím. Nabídnu ti podporu a společně budeme hledat možnosti, jak se s potížemi postupně dokážeš vypořádat sama. Budu tě doprovázet tak dlouho, dokud na to nepřijdeme, pokud budeš chtít.

Rodičům nabídnu překlad, vysvětlení a jiný úhel pohledu na to, co se děje a podporu v krizových momentech. Budeme hledat nástroje, jak se přiblížit dospívajícím, které vás třeba v tohle období nepříjemně odmítají. Budeme hodně pracovat se správným nastavením hranic.


Mým cílem je dopomoct vám k nastavení, které vám doma bude fungovat. V každé rodině úplně jinak. Mým cílem je pomalu obnovovat ztracenou důvěru, pomáhat v komunikaci a podpořit každého z vás přesně tak, jak vy potřebujete. Mým cílem je, aby se dospívající učili zvládat náročné životní situace způsoby, které jim neubližují, aby se snižoval počet sebepoškozování a dalších destruktivních forem vyrovnávání se s problémy. 

FAQ

Proč je nutné, aby k vám chodili i rodiče?

Protože ze zkušenosti vím, že sice hodně dělá i samotná podpora dospívajícího, ale i kdyby se umakal, některé věci je potřeba si říct i s rodiči. Nejde o žádné spolčování, nevybírám strany a nebojuji, naopak. Snažím se vás vést k tomu, abyste třeba úplně poprvé slyšeli to, co ten druhý říká a potřebuje. A to bez účasti rodičů nedokážu.

Co když dospívající nechce, aby se rodiče něco dozvěděli?

Komunikace s rodiči neslouží k předávání jakýkoliv informací, které mi dospívající sdělí. Jedinou výjimku tvoří případ, kdy se slečna nebo někdo v jejím okolí bezprostředně nachází v ohrožení života. (Zavolá mi, že se její spolubydlící pořezala a teče jí hodně krev. Dostaví se ke mně pod vlivem omamných látek a má změněné vědomí, apod.) V žádném jiném případě se nemusí bát, že by se někdo dozvěděl cokoli z toho, o čem si povídáme v individuálních sezeních. Je absolutně zásadní, aby tohle rodiče věděli a respektovali.

Co když máme přijít všichni, ale je něco akutního na individuál?

Pak dostává individuální terapie přednost a společné setkání se překládá. Platí se sazba za individuální schůzku.

Co když chce/může spolupracovat jen jeden z rodičů?

Vždy je lepší snaha alespoň jednoho rodiče než žádného. Povahu a princip nastaveného setkávání to nijak nemění, může se stát, že revizní setkání budou o něco kratší.

Co když dospívající absolutně odmítá účast rodičů?

Takovou situaci bychom řešili individuálně a především s ohledem na věk. Je zásadní rozdíl mezi odmítání u čerstvě čtrnáctileté nebo naopak téměř osmnáctileté slečny. Zatím se mi to ale nestalo. I při velmi vyostřených vztazích jsme dokázali najít společnou řeč a došlo k pochopení, že bez kooperace alespoň jednoho dospělého se doma nic nezmění a problémy se budou prohlubovat.

Jak dlouho tato forma terapie obvykle trvá?

To je velmi individuální. V první fázi, kdy se obvykle řeší akutnější problém (sebepoškozování, porucha přijmu potravy, úzkostné stavy...) se potkáváme 1x týdně po tak dlouhou dobu, jak je potřeba. V této fázi se s rodiči setkáváme cca 1x za měsíc. Pakliže se situace stabilizuje, je více prostoru pro práci s celou rodinou, individuální setkávání se snižuje na 1x za 14 dnů, setkávání s rodiči zůstává v podobných intervalech, také podle možností dané rodiny. Postupně docházíme k tomu, že se setkáme jen jednou za delší časový úsek na takovou "revizi" a často pochlubení se toho, jak to doma funguje. :-)

Stojí to... dost peněz..?

Stojí, máte pravdu. A kolik je hodnota zdravého dítěte? Kolik peněz by dali rodiče, jejichž děti skončily na psychiatrii, protože dlouho všichni měli pocit "že to zvládnou sami" nebo uvěřili větám "nechte mě bejt, nic se neděje..."? Počítejme... 

A nestojí. Za každou odvedenou terapií jsou stovky hodin studia, tréninku, četby, supervizí, vlastních individuálních terapií, konzultací s kolegy, příprav, psaní kazuistik... Počítejme podruhé...

kolik vás doprovázení bude stát


úvodní setkání                                   - 90 minut

1 200,-

individuální setkání dospívající        - 60 minut (1x za týden nebo 14 dnů)

800,-

revizní setkání s rodiči                      - 90 minut        (1x za 3-5 týdnů)

1 500,-

samostatná setkání s rodiči             - 80-90 minut   (v případě potřeby)

1 500,-

Platby možné v hotovosti / převodem na účet. V případě potřeby možné domluvit podmínky individuálně (docházíte ke mně pravidelně na jednorázové akce či se zúčastňujete dlouhodobých setkávání; nacházíte se ve finančních potížích nebo jen potřebujete zpozdit / rozložit platbu apod.). 

Kdo má finanční prostředky a chuť zaplatit nad rámec stanovené ceny, může vložit prostředky do kasičky pro ty, kteří by si jinak nemohli terapii dovolit. V "banku", ze kterého se dá čerpat momentálně 600,-. Díky!