Proč by chtěl být pořád zdravý..?

14.09.2023

...když být ne-mocný, znamená, že táta, máma nebo někdo jiný z nejbližších s ním zůstanou doma...


Mám rozepsaných asi tak 6 různých textů a nepublikuju je, protože "se k ním vrátím, až bude čas a dopíšu je pořádně...", haha. Takže byť bych si šla radši lehnout, tuhle myšlenku si sem odložím, tak jak mi jede hlavou, nepíšu to nejprve do wordu, neupravuju, prostě takhle to teď je, takhle to cítím a takhle to chci sdílet! 


Přišlo září, s ním nástup do školek a škol a ze všech stran se zas ozývají poplašné zprávy; jedna mluví o návratu Covidu, druhá o nějaké střevní epidemii, další o ... jiné. Nečtu to, nevnímám, ale sem tam zaznamenám, jak "to zase všude lítá"... Asi jo. Asi lítá. A možná je to pro některé děti prostě těžký střih po prázdninách, kdy většinu času trávili se svými rodiči / prarodiči.


Můj milovaný pětileťáček, na první pohled vitalita a energie sama, samý sval a úsměv, neudělá krok, aby neběžel... strávil za 14 dnů ve školce přesně 4 dny. Z těch 4 dnů šel dvakrát po obědě a měl mezi nimi den "volna". A byť chodí do nejúžasnější školky, lesní školky, na světě, má silnou vazbu k tamějším průvodcům i místu, a když pro něj přijíždíme, chce tam ještě být, po těch čtyřech dnech z minuty na minutu přišla rýma, která mu v noci nedovolila spát, kašel a dokonce zvýšená teplota.

Po víkendu s tátou, který strávili na pánské jízdě, dobrodružství, spaní v teepee, příroda... Bylo mu tam dobře. A jeho dětská dušička správně tušila, že pokud bude zdravý, s tátou se pořádně neuvidí týden. Nenásilně tak způsobila, že s ním táta zůstal v pondělí doma. Odpočívali. Jen byli. Spolu. Ještě den a půl... Shift k mamince. Razantní zhoršení. Už ne začínající rýma, ale kašel, že jsme vůbec nespali. Jestli jsem na začátku doufala, že Jonýho stav zaženeme bylinkama, středu nějak dáme a čtvrtek pošupajdí do školky, už v úterý v noci jsem věděla, že to nepůjde. Takže celková reorganizace týdne (a díky Vesmíre, že tohle můžu, viz https://www.barasimkova.cz/l/pracovat-na-sebe-ci-pracovat-pro-tebe-ucit-se-ci-neucit-byt-ci-nebyt-zit-ci-nezit/ ...).

Bylinky zabraly hned, okamžité zlepšení sice ano. Ale jen tak, aby líp spal, ale mezi děti nemohl. :)) Jen tak, abychom mohli celý den jezdit autodráhu, číst Lvího krále a mastit na tabletu angličtinu. Jen tak, aby na tom nebyl tak hrozně a na víkend mohl odjet za dědou a babi, protože máma pracuje a tam se douzdraví... (příběh z loňska, kdy v Plzni kašlal tak, že nedokázal na půl minuty přestat a já už si rvala vlasy zoufalstvím, pak odjel za našima do Jizerek na hory a do dvou dnů byl úplně ok... jo. Prostředí. Sociální prostředí. Přenosy. Psychosomatika...)


Mimochodem dokázali byste odhadnout, kolik hodin denně se dá v počáteční euforii sedět u autodráhy a závodit? Mnoho. Vesmírně mnoho. Je to až fascinujícím způsobem jednoduchý nástroj pro vypnutí mysli. :-D


Tak asi jen... nejezděte hned k doktorům. Jasně, že když pojedete, něco těm dětem najdou. Výsledek ale bude stejný. Ty děti potřebují nás. Zastavit, potulit, odpočívat. S námi... A někdy to nebývá jednoduché. My jsme takhle ale loňskou zimu zvládli bez jediné návštěvy lékařské vědy - kromě té tradiční čínské tedy - a kolem nás se to sypalo pod balíčky antibiotik. Jenže jakmile se ten kolotoč s atb rozjede, těžko se z něj vystupuje. Zkuste pár dnů vydržet, všechno stopnout a nacítit, co vám vaše děťátko říká tím, co se mu děje. Projev nemoci ukazuje na to, co je v systému toho daného dítěte v nepořádku, kde by něco potřebovalo jinak... A že je to někdy sakra těžké sáhnout si na to, co my jako rodiče někdy způsobujeme... Je ale zázračné, když už děti k tomu vedené a od určitého věku dokážou komunikovat. U nás včera zazněla věta "Já jsem sice do školky chtěl, za Sofinkou, protože tam teď malujeme domeček, ale... ale jsem rád s tebou. A jsem rád, že můžu být tolik s Pájou... Mami a půjdeme závodit? A nebudeme počítat, jo?" - jinými slovy Nebudeme koukat na čas, nebudeme řešit, jestli někam jdeme a musíme a jednoduše jenom budeme a bude nám dobře... Jo. Bylo. :-) Je...


VELKÉ PS PRO TY, KDO ZNAJÍ HUMAN DESIGN:

Reflektoři, zkuste měsíc opravdu pozorovat a zapisovat si "Transit Overlay". Můj milý malý "prázdný" Reflektůrek byl totiž včera úplně plný a myslím, že to také mohlo mít vliv na to, co všechno se mu dělo... Kdybyste měl někdo z Reflektorů zkušenost, budu moc ráda za sdílení.