Každý v sobě nese hrdinský potenciál... Být Hrdinou ale bolí...

10.11.2023

"If the path before you is clear, you're probably on someone else's." Joseph Campbell


Dlouho jsem nepsala a na už tak většinu času opuštěné sítě jsem v posledních měsících zanevřela takřka úplně. Má to důvod, o kterém se rozepíšu, až ten důvod pomine... Zatím jsem v něm a nepouští mě moc do nadhledu.., zároveň jde o téma, o kterém se dle mého názoru stále mluví málo a tak bych ho ráda otevřela, až se trošku víc nadechnu.

Upřímně - trápím se. Bolí to. Chvílemi až padám do pozice oběti. Pak jsem na sebe za to naštvaná. Už to přeci umím líp... A tak se dotýkám disociovaných částí. Bolí to o to víc... Procházím tím a... jsem v tom vědomě a... přežívám to. Protože už vím, že se to přežít dá. Nacházím se totiž na další, jedné z mých mnoha Hrdinských cest... Tak jako každý jeden z nás... Po událostech posledních let by jeden řekl, že bych si třeba na moment zasloužila oddech, ale v mém životě zřejmě na flákání není prostor. (Vida, tak už mě to do nadhledu lehce, lehoučce pouští. :-) Takovou moc má psaní...)

Cesta Hrdiny je univerzální a úžasný monomýtus, který z mého pohledu může najít ve svém životě každý a který mě překvapí   obohatí pokaždé, když se s ním setkám. Jelikož se mi dostal do blízkosti několikrát v posledních dvou týdnech, nedalo mi to a dneska chci sepsat pár řádků o fascinujícím důkazu toho, jak v sobě máme tento mýtus automaticky a podvědomě zakódovaný úplně všichni. Jen ho podpořit, jen ho probrat. O teorii psát moc nebudu, tej najdete jinde dost a hezky vysvětlené. Povyprávím vám konkrétní zkušenost z úterního semináře Komunikace na VOŠ.


V úterý se nám totiž tento koncept objevil i ve třídě druháků dentálních hygienistů a hygienistek. Jak? Absolutně nečekaně. Studenti si procházeli různými aktivitami v rámci nácviku nonverbální komunikace. Tato konkrétní spočívala v tom, že jedna studentka měla vyprávět příběh pouze pomocí zvuků / souhlásek a samohlásek / slabik / smyšlených slov - zkrátka tak, aby ze slov nebyl zřejmý význam. Zbytek skupiny - 8 lidí - mělo vnímat její intonaci a emoce a interpretovat písemně příběh dle vlastních projekcí. Poté sdíleli příběhy, které ve slovní litanii slyšeli. Výsledek byl fascinující. 

Všech 8 lidí - včetně mě vlastně 9 (také jsem si sepsala pár nápadů) - jsme uvedli ve většině absolutně shodné znaky. Znaky Hrdinské cesty, znaky v podstatě příběhově archetypální. Které to byly? Např. - Cesta. Putování. Vyráží sám, přidá se k němu další člověk. Nebo vyráží rovnou dva. Překonávání překážek. Vlny nahoru dolu. Už snad konec - ne, ještě ne, ještě jedna vlna... Otevřený konec... mrazilo, protože přesahy ve skupině se dějí a jsou mi důvěrně známé, ale ve školním prostředí jich přecijen nezažijete tolik jako v terapeutickém kontextu... o to víc si vážím toho, že jsou mí studenti natolik otevření, že tohle dokážou přinést a následně zažít... třída koukala překvapením a komentovala, že to není možné. :-) 

Takhle silně v nás žije naše Hrdinská podstata, takhle silně je v každém z nás zakořeněn Hrdin/ka a příběhovost. Jo a odhalení - vyprávějící studentka použila příběh Shreka. :-) Takže jsme to vlastně slyšeli správně. I Shrek totiž vyrazil na svou Hrdinskou výpravu a zažil klasické aspekty Hero's Journey. Vyslyšel volání a vydal se na Cestu... Vystoupil z komfortní zóny a pohodlného života a... Po cestě měl svého podporovatele v podobě oddaného oslíka a také svého kritika v podobě čarodějnice. Překážek zažil bezpočet. Během záchrany princezny čelil smrti. Vracel se navenek stejný, ale v nitru mu bujela hluboká transformace. A...vrátil se domů. Jiný. :-)


"The cave you fear to enter holds the treasure you seek." Joseph Campbell


Závěrem jedno velké doporučení pro každého, kdo rád poslouchá, dostává odpovědi a možná i touží po troše úlevy, protože tu vám během takové po duši hladící hodinky dopřejí v rozhovoru dva úžasní muži. Kuba Chomát, který rozhovor vede, https://www.jakubchomat.cz/ ) je můj kolega, přítel, kouč, lektor, táta tří dětí a Muž který - nejen, ale především - za poslední roky dobře ví o čem Hrdinská cesta je. Štefan Schwarz ( https://www.dosveta.org/individualni-terapie ) je Pan Psychoterapeut, Pan Učitel, Pan Lektor, Muž, který mi díky svému vedení dokázal zprostředkovat prožitky, které mi nikdo jiný na světě dát zatím nedokázal. Jo a také táta tří dětí, mimochodem. :)) Štefan mimo jiné povídá o tom, co Cesta hrdiny znamená na příkladech, na svém životě, prakticky, jednoduše a zároveň velmi přímočaře a natvrdo - takhle to prostě je a zvolit si být Hrdinou není žádná sranda.., ale být v tom všem vědomě prostě stojí za to. Dejte si to. Budete se usmívat i smát a budete se nacházet a vidět v mnoha příkladech. Možná něco pochopíte. A rozhodně, rozhodně pocítíte úlevu. Každý Hrdina potřebuje další Hrdiny kolem sebe. Být Hrdinou sám je fakt téměř nemožný. Si myslím teda. :-)